Ara

Suriyelilerin geri dönüşüne ilişkin basın açıklaması gerçekleştirildi

ULFED, 21 Haziran 2022 Dünya Mülteciler Günü’nde Suriyeli sivil toplum kuruluşları adına bir basın açıklaması düzenledi. Açıklamada Türkiye’de yaşayan Suriyelilerin akıbetine dair tartışmalara ilişkin görüşler dile getirildi. 200’den fazla Suriyeli derneğin imzaladığı basın açıklaması medyada geniş yer buldu.

Yıllar içinde olumsuz ve klişe bir imajla anılmaya başlanan Suriyelilerin hedef tahtası haline getirildiği bir dönemde yapılan bu açıklama ile ULFED tarafların birbiri hakkında doğru ve olumlu bir imaja sahip olmasını sağlama sorumluluğunu yerine getirmeye çalıştı. Açıklamada Suriyelilere ilişkin kamuoyundaki negatif söylemlere karşı birçok mesaj bulunmaktaydı. Bunların en önemlileri:

  1. Suriyeliler Türkiye ile ortak kültür, tarih, yardımlaşma ve komşuluk değerlerine bağlıdır.
  2. Suriyeliler, Türkiye’deki hiçbir siyasi tartışmanın tarafı değildir ve içinde bulundukları durumun seçimlerde bir koz olarak kullanılmasına da karşıdır.
  3. Suriyeliler vatanlarına ve topraklarına bağlı bir millettir. Özgürlük ve adalet uğruna kaybedilen bir milyondan fazla cana yakışacak onurlu bir geri dönüşü desteklemektedirler.
  4. Suriyelilerin Suriye’nin birçok bölgesine dönmeleri durumunda can ve mal varlıklarının güvende olmadığı önde gelen birçok uluslararası ve hukuki örgüt tarafından teyit edilmiştir.
  5. Onurlu geri dönüş, Suriyelilerin halen anahtarlarını taşıdıkları evlerine gerekli güvenlik, siyasi ve ekonomik tedbirler alındığı takdirde mümkündür.
  6. Suriyeliler, Suriye’nin istikrarlı, kendi halkı, çevre ülkeler ve tüm dünya için güvenli bir ülke olmasına katkı sağlayacak herhangi bir uluslararası ve yerel tarafla iş birliği yapmaya hazır bulunmaktadırlar.
  7. Suriyeliler hiç kimsenin toprağına göz diktikleri için gelmediler. Nitekim 2011’de Suriyeliler kendi askerlerinin eliyle öldürülene dek Türkiye-Suriye sınırı açıktı.
  8. Suriyelileri ilticaya mecbur bırakan problem nihai bir çözüme ulaşmadığı müddetçe geri dönüşleri mevcut krizi daha da büyütecektir.
  9. Uluslararası toplumu insani ve ahlaki sorumluluğunu taşımaya ve mültecilerin evlerinden ayrılmalarına sebep olan problemi bitirmek için ciddi adımlar atmaya davet ediyoruz.

Basın Açıklamasının Tam Metni

 

Faaliyetlerden fotoğraflar

Arkadaşlarınızla içeriği paylaşın..

Scroll to Top
Ara