Ara

Suriyelilere Yönelik Nefret Söylemi Hakkında

Türkiye’de bazı siyasi çevreler ve siyasetçiler tarafından Suriyelilerle ilgili toplumda infial oluşturacak sosyal medya paylaşımları yapılmakta ve mülteciler ayrımcılık, nefret ve şiddetin hedefi haline getirilmektedir.

Son olarak Hatay’da Suriyelilerin yoğun olarak yaşadığı bölgedeki bir okulda müdür yardımcısı olarak görev yaptığı bilgisini veren bir kişinin sosyal medya hesabından yaptığı dehşet verici bir paylaşım bunun çarpıcı bir örneğidir. Suriyelileri kastederek “Hitler Yahudileri yaktı, biz de bunları yakalım” şeklindeki paylaşım, gündelik hayatta zaman zaman mültecilere şiddet olarak yansıyan ayrımcı dilin ulaştığı boyutlar hakkında da bilgi vermektedir.

Siyasi kariyerini mülteci karşıtlığı üzerine kuran ve mültecileri hedef gösteren politikacıların sığınmacılar hakkında yaydıkları yalan ve yanlış bilgiler, temel yaşam haklarına tehdit olmakta ve nefret dilinin yayılmasına sebebiyet vermektedir.

Bizler, Uluslararası Sivil Toplum Kuruluşları Federasyonu olarak, mültecilerin özellikle de Suriyelilerin son zamanlarda politik konulara alet edilmesinden duyduğumuz endişeyi vurguluyor, tüm siyasileri mülteciler konusunda yaptıkları açıklamalarda sağduyuya davet ediyoruz. Toplumun huzurunu kaçıran, nefret saçan bu ve benzeri paylaşımlar hakkında yetkililere ve savcılığa gereğini yapması için çağrıda bulunuyoruz. Sivil toplum kuruluşlarını da mültecilere yönelik nefret söylemlerine karşı eyleme geçmeye çağırıyoruz.

Arkadaşlarınızla içeriği paylaşın..

Geçmiş Açıklamalar

Gina Mercimek Davası Hakkında Açıklamamız

Öncelikle merhum kızımız Gina Mercimek’e Allah’tan rahmet, acılı ailesine sabırlar diliyoruz. 4 Nisan 2023’te okulundan çıktıktan sonra bir daha haber alınamayan 9 yaşındaki Suriyeli mülteci Gina Mercimek, komşuları Hüseyin Boğuç’un

Daha Fazla
Scroll to Top
Ara