Ara

Dera Basın Toplantısı

Suriye ordusu ve müttefik milisleri, 24 Haziran 2021 tarihinde, Dera el-Beled’de kadın, çocuk ve Filistinli sığınmacıların da aralarında bulunduğu 50.000’den fazla kişiyi etkileyen bir kuşatma başlattı. Bölgede güvenlik durumunun hızla kötüye gitmesi ve son birkaç gün içerisinde sivillere karşı yürütülen şiddet ve zulmün artmasıyla, Dera el-Beled ve çevresi 2018’de gerilimi azaltma anlaşmasından bu yana Suriye’nin güneyinde görülen en yoğun saldırıyla karşı karşıya kaldı. 

Suriyeli Birlikler Ağı olarak Birleşmiş Milletleri ve Uluslararası Toplumu, Suriye ordusunun Dera el-Beled’e yönelik son saldırısını durdurmak, sivilleri ayrım gözetmeyen saldırılardan korumak ve 11.000’den fazla aileyi yiyecek, su, ilaç gibi en temel ihtiyaçlarından yoksun bırakan kuşatmayı kaldırmak için derhal harekete geçmeye çağırıyoruz.

Dera insani bir felaketin eşiğinde.

09.08.2021 Pazartesi günü unun bitmesi ve fırınların kapanmasıyla Dera el-Beled ve es-Sed’in kuşatma altındaki mahallelerinden yardım çağrıları yapıldı.

Ayrıca, yardım kuruluşları ve BM kuruluşlarına güvenliğin sağlanması, insani erişimin engellenmemesi ve Dera halkının zorla evlerinden edilmesinin önlenmesi adına acil önlem çağrılarında bulunuyoruz.

Suriye ordusu ve müttefik milisleri, 24 Haziran 2021 tarihinde Dera el-Beled’de kadın, çocuk ve Filistinli sığınmacıların da aralarında olduğu 50.000’den fazla kişiyi etkileyen bir kuşatma başlattı Bölgede güvenlik durumunun hızla kötüye gitmesi ve son birkaç gün içerisinde sivillere karşı yürütülen şiddet ve zulmün artmasıyla, Dera el-Beled ve çevresi, 2018’de gerilimi azaltma anlaşmasından bu yana Suriye’nin güneyinde görülen en yoğun saldırıyla karşı karşıya kaldı. 

Artan şiddet, 28 Temmuz itibariyle yaklaşık 18 bin kişinin Dera el-Beled’de yerinden edilmesine neden oldu. İnsanlar, daha güvenli bir yere kaçmalarına izin vermeleri için askeri kontrol noktalarına rüşvet vermeye zorlandıklarını bildirdi.

Doktorlar ve sağlık görevlileri, tıbbi malzeme yetersizliğini göz önünde bulundurarak acil cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyan yaralıları sevk etmek için insani koridorların acilen açılmasını talep ederek, acil yardım çağrılarında bulunmaktadır. Nitekim Dera el-Beled’deki tek sağlık noktası da şu an hizmet dışıdır.

İhlaller insani yardıma erişimi engellerken ve Suriye Hükümeti insani erişim yollarına izin vermezken Birleşmiş Milletler ve Güvenlik Konseyi, sınır ötesi insani erişim yönteminin yeniden devreye sokulmasını ele almalıdır. Birleşmiş Milletler ve Güvenlik Konseyi’ni, başka bir erişim yolunun bulunmaması durumunda sınır ötesi insani erişim yönteminin devreye sokulmasını yeniden ele almaya çağırıyoruz.

Arkadaşlarınızla içeriği paylaşın..

Geçmiş Açıklamalar

Gina Mercimek Davası Hakkında Açıklamamız

Öncelikle merhum kızımız Gina Mercimek’e Allah’tan rahmet, acılı ailesine sabırlar diliyoruz. 4 Nisan 2023’te okulundan çıktıktan sonra bir daha haber alınamayan 9 yaşındaki Suriyeli mülteci Gina Mercimek, komşuları Hüseyin Boğuç’un

Daha Fazla
Scroll to Top
Ara